Price: $11.84 - $9.84
(as of Jun 09,2023 07:16:55 UTC – Details)
Snack Box Variety Pack
Hi Chew Candy
Mochi
Food
Drink
Product Dimensions : 7.3 x 2.4 x 12 inches; 1.32 Pounds
Manufacturer : Plogmag
ASIN : B09B8M41QF
DELICIOUS DISH – These packs of rice cakes are great for making Korean traditional rice cake soup called tteokguk or the popular Korean dish, tteokbokki. Tteokbokki (also spelled ddukbokki, ddeokbokki, dukbokki or topokki), is a beloved Korean dish with many variations and a rich history. Literally translated as “stir-fried rice cake”, this spicy rice cake dish is enormously popular as a street food and also often enjoyed at home. It’s so good, once you get a taste, you’ll be craving for more!
AUTHENTIC KOREAN FOOD – Tteokbokki tteok is a highly popular Korean street food and a delicious comfort food you can easily make at home. The spicy and slightly sweet dishes you can make with these chewy rice cakes are simply addictive! Our rice cakes are top quality that compares to that of high end restaurants’ but for the price and convenience of rice cakes found at your local grocery store. They’re easy to prepare, especially being pre-sliced, and the multipack makes it affordable.
TASTY TTEOK – Tteokbokki is typically made with garaetteok, a cylinder-shaped white rice cake that is mainly used in tteokbokki (spicy rice cake dish). These cylinder rice cakes when sliced become thin oval shapes used mainly for tteokguk (rice cake soup). The oval shaped style of rice cake is most popular for rice cake soup, which is commonly served in restaurants and also made in many households. It’s so hearty, even if your tummy is full, you will still have some room for these rice cakes!
CONVENIENT & LONG-LASTING – With our rice cakes, cooking has never been easier. The multipack is economical, and the tightly sealed individual packaging is designed to last for long periods of time to retain freshness. Rice cakes can be frozen to last you even longer, so you don’t have to worry about it going bad soon. It’s great for last minute meals as it’s a tasty basic food that’s good for many different dishes. Expand your personal menu and enjoy classic Korean dishes. Product of Korea.

$9.84